تاریخچه رینوپلاستی

بر اساس شواهد  بدست آمده ، رینوپلاستی  ریشه 400 ساله دارد                  
این شواهد از یك كتاب قدیمی به نام « جراحی نقص‌ها از طریق كاشتن» كه در سال  1597 نوشته شده است بدست امده است.این کتاب به زبان لاتین بوده و تصاویری از جراحی در آن  نشان داده شده كه طی آن بینی بیمار به پوست از بالای بازو پیوند خورده است.بیمار  سه هفته به همین حالت باقی می ماند تا پوست بازوی كاملابه  محل بینی بچسبد. كمی پس از دو هفته، ‌پوست مانند بینی شكل گرفته و پروسه تكمیل می‌شود.


جالب است بدانیداولین کسی که در عصر مدرن تحت عمل جراحی بینی قرار گرفت ویلیام اسپرکلی، افسر جنگلبانان انگلیسی بود . که در سال 1917 در حین جنگ جهانی اول در اثر شلیک گلوله  بینی خود را از دست داد. و دکتر هارولد جیلیس جراح ارتش انگلستان و از پایه گذاران جراحی مدرن پلاستیک در جهان وی را تحت ترمیم با فلاپ پیشانی قرار داد .

در ایران پایه گذار عمل جراحی بینی دکتر محمد اصانلو بوده است. دکتر  اصانلو با گذراندن دوره هایی در کشور فرانسه و آمریکا ، به ایران بازگشت و انجام اولین جراحی بینی در کشور به بیش از ۴۰ سال پیش برمیگردد .ایران از نظر تعداد جراحی زیبایی بینی در دنیا مقام اول را دارد. و پس از ایران كشورهای امریكا، انگلستان و فرانسه در پله های بعدی هستند.

رینوپلاستی- ویلیام اسپرکلی- دکتر هارولد جیلیس- دکتر محمد اصانلو-تاریخچه رینو پلاستی-اولین جراحی بینی در ایران- اولین جراحی بینی در جهان- اولین جراح بینی ایران – اولین جراح بینی جهان  - مرکز جراحی بینی –بالاترین تعداد عمل بینی