استفاده از تامپون بعد از عمل بینی

جراحان بینی معمولاً از تامپون  یا باند مخصوص پس از جراحی برای جلوگیری از خونریزی استفاده می کنند. استفاده از این نوع تامپون ها در گذشته بیشتر رواج داشت قابل درک است تحمل گچ روی بینی به مدت یک هفته برای بیمار کمی دشوار و سخت   است و فرد در این مدت بسیار اذیت می شد جنس تامپون از پنبه یا گاز استریل بود و در زمان استفاده تامپون را آغشته به پماد تتراسایکلین و چرب کرده سپس استفاده می شد.دلیل استفاده از تامپون این  است  که ترشحاتی که در طی چند روز اول در بینی ممکن است جمع شود جذب تامپون شود.چنانچه از تامپون استفاده نشود ترشحات داخل بینی خشک شده و نیاز به مدت زمان بیشتری برای بهبودی و تنفس راحت  است .

 امروزه بیشتر از مش یا فیتیله استفاده می شود و روش جدید تر نیز استفاده از اسپیلنت هاست  .

  جایگزین تامپون امروزه استنت یا ایروی (airway )است .اسپلینت‌ها ممکن است از جنس فلز، پلاستیک یا سیلیکون ساخته شوند و برای محافظت از گودی بینی (پل بینی) در هنگام بهبودی تیغه و حفره بینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با قرار دادن درست اسپلینت در جای خود، تضمین می‌شود که استخوان‌هایی که تغییر مکان یافتند، تا زمانی که در حال بهبود هستند ثابت باقی بمانند.

مهم  است که تا مدت زمانی که اسپلینت رو بینی است در زمان استحمام دقت کنید تا اسپلینت خیس نشود زیرا اگر اسپلینت خیس شود پوست بینی دچار خارش و سوزش می گردد.از این رو افرادی که تحت تاثیر عمل جراحی زیبایی قرار می گیرند رعایت دستورات پزشکی بعد از عمل جراحی بسیار مهم می باشد.

همانطور که گفتیم  در گذشته بسیاری از پزشکان از تامپون استفاده می کردند. که این خود در زمان خارج کردن از بینی با کمی درد همراه بوده است. در زمانی که از تامپون استفاده می شده است تنفس از طریق بینی مشکل بوده  و به همین دلیل با دهان باید تنفس کشید. در این مدت برای جلوگیری از خشکی دهان خوردن مایعات را توصیه می شود.

بزرگترین مشکلی که تامپون نسبت به ایروی دارد این است که در زمان خارج کردن تامپون بیمار درد زیادی را می بایست تحمل می کرد در حالی که ایروی نه تنها این مشکل را ندارد بلکه بیمار از روز اول می تواند از راه بینی تنفس کند.

درمرکز جراحی دکتر دبیر  اشرافی بعد از جراحی بینی یک آتل روی بینی شما برای محافظت از بینی قرار داده می شود مدت زمان قرار گرفتن این گچ یا آتل ( اسپلینت ) برای مدت کوتاه  حدود یک هفته  تا ده روز به صلاحدید جراح است .

تفاوت تامپون و گچ استنت

  • ترس بیمار  از تامپون و گچ ذهنیت در مورد درد احتمالی
  •  تفاوت تامپون و استنت در جنس است  در استنت با حرارت نرم می شود و در اثر سرما سفت می شود و کاملا منعطف است .
  • مدت زمان برداشتن و خارج کردن استنت حدود ۷ روز است . که این کار معمولا در مطب  توسط پزشک انجام می شود.
  • تامپون و گچ استنت بینی به کاهش مقدار ورم ایجاد شده پس از عمل بینی کمک میکند و استنت از تیغه بینی تا زمان بهبودی کامل بینی حمایت میکند.